News and Announcements

image

GAME # DATE TIME RINK BRACKET HOME TEAM AWAY TEAM
PRELIMINARY ROUND
FRIDAY ANY REVISIONS OR CHANGES ARE IN RED
Medina 3 Buffalo St Francis 6
St Joseph’s 1 North Allegheny 8
Culver Academy 0 Jamestown 1 SO
Holy Ghost Prep 5 Cathedral Prep 4 OT
Meadville 0 Peters Twp 4
University School 2 Glenbrook South 3
Bethel Park 1 St Ignatius 6
Ontario Hockey Academy 5 St Edwards 1
PRELIMINARY ROUND
SATURDAY
Glenbrook South 5 St Joseph’s 0
North Allegheny 5 University School 4
Ontario Hockey Academy 5 Meadville 0
Peters Twp 2 St Edwards 3
Buffalo St Francis 5 Cathedral Prep 2
Medina 0 Holy Ghost Prep 5
St Ignatius 6 Jamestown 3
Bethel Park 5 Culver Academy 3
Glenbrook South 4 North Allegheny 0
University School 4 St Joseph’s 0
Peters Twp 5 Ontario Hockey Academy 4 OT
St Edwards 4 Meadville 0
Holy Ghost Prep 4 Buffalo St Francis 2
Medina 3 Cathedral Prep 6
Culver Academy 1 St Ignatius 4
Jamestown 3 Bethel Park 2
SCHEDULEMEDAL ROUND
SUNDAY
25 4-Dec-22 8:30 AM RINK 1 SEMI Glenbrook South 3 Ontario Hockey Academy 0
26 4-Dec-22 8:45 AM RINK 2 SEMI St Ignatius 1 Holy Ghost Prep 5
SUNDAY
27 4-Dec-22 1:00 PM RINK 1 FINAL Glenbrook South 5 Holy Ghost Prep 1

image

Webcast at www.pahockey.net beginning Sunday from Notre Dame at 1 PM
We will Webcast on Pittsburgh Hockey Digest www.burghhockey.com
and Ten Bad Productions www.tenband.tv as well as Pa Hockey

Hoosier Cup Scholastic Showcase
HCSS 6-Feb-22 1:15 PM Compton FIA Lefty Smith RINK 1 D North Allegheny York
HCSS 6-Feb-22 3:00 PM Compton FIA Lefty Smith RINK 1 C Sylvania Northview Peters Twp
HCSS 6-Feb-22 4:45 PM Compton FIA Lefty Smith RINK 1 A Culver Academy Cathedral Prep
HCSS 6-Feb-22 6:30 PM Compton FIA Lefty Smith RINK 1 B Wayzata Glenbrook South
HCSS 6-Feb-22 8:15 PM Compton FIA Lefty Smith RINK 1 B McDowell Dayton
HCSS 7-Feb-22 8:30 AM Compton FIA Lefty Smith RINK 1 SEMI
HCSS 7-Feb-22 1:15 PM Compton FIA Lefty Smith RINK 1 FINAL

image

National Invitational Scholastic Showcase – Hoosier Cup
2022 Tournament Schedule Rink 1 = Lefty Smith 1/12/2022 9:29
Compton Ice Arena Rink 2 = Olympic Rink
Rink 3 = Ice Box 1
REVISED 1/12/22 Rink 4 = Ice Box 2
GAME # DATE TIME RINK BRACKET HOME TEAM AWAY TEAM
PRELIMINARY ROUND
SATURDAY ANY REVISIONS OR CHANGES ARE IN RED
Glenbrook North 4 Cathedral Prep 3
Dayton 4 Glenbrook South 6
Lake Central 0 Sylvania Northview 1
Medina 0 North Allegheny 4
DeMatha Catholic 3 Peters Twp 5
Carmel Gold 0 York 9
Osseo Maple Grove 1 Culver Academy 3
Wayzata 4 McDowell 1
PRELIMINARY ROUND
SUNDAY
Peters Twp 4 Lake Central 0
Cathedral Prep 2 Osseo Maple Grove 3
Culver Academy 3 Glenbrook North 1
Sylvania Northview 3 DeMatha Catholic 0
Glenbrook South 5 McDowell 1
Medina 2 Carmel Gold 5
Dayton 5 Wayzata 4
North Allegheny 5 York 2
Peters Twp 5 Sylvania Northview 2
Lake Central 5 DeMatha Catholic 7
Culver Academy 5 Cathedral Prep 0
Osseo Maple Grove 5 Glenbrook North 3
Wayzata 0 Glenbrook South 5
North Allegheny 4 Carmel Gold 1
McDowell 4 Dayton 3
York 3 Medina 0

MONDAY
SCHEDULEMEDAL ROUND
MONDAY
SEMI – Glenbrook South 2 Peters Twp 1
SEMI – North Allegheny 2 Culver 1

FINAL
North Allegheny 1 Glenbrook South 4

Congrats to GBS

image

Live from Schenley Park Ice Rink – Pittsburgh, Pennsylvania
Pa Hockey Network

www.pahockey.net

www.burghockey.com – Webcast

www.tenband.tv

2021 Pa Hockey SCHOLASTIC SHOWCASE SCOREBOARD

Posted by Jeff Mauro at Dec 17, 2021 3:27AM PST ( 0 Comments )
image

GAME # DATE TIME RINK BRACKET HOME TEAM AWAY TEAM
PRELIMINARY ROUND
SUNDAY
North Allegheny JV 11 South Fayette JV 1
Peters Twp JV 1 Bethel Park JV 1
Cathedral Prep JV 9 Medina JV 0
Thomas Jefferson 5 Bethel Park 2
Jamestown 2 Latrobe 3
Baldwin 6 Medina 0
Armstrong 5 Carrick 8
Penn Trafford 5 South Fayette 2
Thomas Worthington 0 Franklin Regional 9
McDowell JV 1 North Allegheny JV 0
MONDAY
Armstrong 3 Jamestown 5
Thomas Jefferson 8 Carrick 3
Bethel Park 4 Latrobe 0
Penn Trafford 2 Baldwin 1 SO
South Fayette 5 Thomas Worthington 1
Medina 1 Franklin Regional 5
Medina JV 2 Peters Twp JV 5
Bethel Park JV 2 Cathedral Prep JV 6
South Fayette JV 1 McDowell JV 3
Thomas Jefferson 4 Armstrong 5
Latrobe 4 Carrick 3
Jamestown 2 Bethel Park 7
Thomas Worthington 0 Penn Trafford 8
Baldwin 1 Franklin Regional 2 OT
South Fayette 7 Medina 1
Cathedral Prep JV 6 Medina JV 0
North Allegheny JV 1 Bethel Park JV 2
Peters Township JV 5 South Fayette JV 1
TUESDAY
MEDAL ROUND
37 28-Dec-21 8:00 AM RINK 1 JV SEMI McDowell JV 1 Bethel Park JV 6
38 28-Dec-21 8:30 AM RINK 2 JV SEMI Cathedral Prep JV 4 Peter Township JV 2
39 28-Dec-21 9:30 AM RINK 1 VAR SEMI Penn Trafford 3 Bethel Park 4
40 28-Dec-21 10:00 AM RINK 2 VAR SEMI Franklin Regional 5 Thomas Jefferson 8

TUESDAY
41 28-Dec-21 2:00 PM RINK 1 JV FINAL Cathedral Prep JV 6 Bethel Park JV 4
42 28-Dec-21 3:45 PM RINK 1 VAR FINAL Thomas Jefferson 3 Bethel Park 4