News and Announcements

image

SEE THE COMPLETE HISTORY OF THE SHOWCASE
http://www.pahockey.net/clubs/6670

Western Pa Hockey Scholastic Showcase
2019 Tournament Schedule - Rink 1 = HARM USA 10/27/2019 17:48
Alpha Ice – Harmarville Rink 2 = HARM EUROPE
REVISED 10/25/19 ANY REVISIONS OR CHANGES ARE IN RED
GAME # DATE TIME RINK BRACKET HOME TEAM AWAY TEAM
PRELIMINARY ROUND
THURSDAY
1 26-Dec-19 6:00 PM RINK 1 JV Peters Township JV West Allegheny JV
2 26-Dec-19 7:30 PM RINK 1 VAR Shaler Carrick
3 26-Dec-19 9:30 PM RINK 2 JV Pine Richland JV North Allegheny JV
4 26-Dec-19 9:15 PM RINK 1 VAR North Hills Penn Trafford

FRIDAY
5 27-Dec-19 11:30 AM RINK 1 JV West Allegheny JV Cathedral Prep JV
6 27-Dec-19 12:30 PM RINK 2 JV Medina JV Pine Richland JV
7 27-Dec-19 1:00 PM RINK 1 JV St Ignatius JV North Allegheny JV
8 27-Dec-19 2:00 PM RINK 2 JV Sylvania Northview JV Peters Township JV
9 27-Dec-19 2:30 PM RINK 1 VAR Ringgold West Allegheny
10 27-Dec-19 4:15 PM RINK 1 VAR Latrobe South Fayette
11 27-Dec-19 6:00 PM RINK 1 VAR Medina North Allegheny
12 27-Dec-19 7:30 PM RINK 1 VAR Sylvania Northview Baldwin
13 27-Dec-19 9:00 PM RINK 2 JV Cathedral Prep JV Sylvania Northview JV
14 27-Dec-19 9:15 PM RINK 1 JV Medina JV St Ignatius JV

SATURDAY
15 28-Dec-19 7:30 AM RINK 2 VAR Shaler South Fayette
16 28-Dec-19 8:00 PM RINK 1 VAR Baldwin Penn Trafford
17 28-Dec-19 9:15 AM RINK 2 VAR Carrick Latrobe
18 28-Dec-19 9:45 AM RINK 1 VAR Sylvania Northview North Hills
19 28-Dec-19 11:00 AM RINK 2 VAR North Allegheny Ringgold
20 28-Dec-19 11:30 AM RINK 1 VAR West Allegheny Medina
21 28-Dec-19 12:45 PM RINK 2 JV Peters Township JV Cathedral Prep JV
22 28-Dec-19 1:15 PM RINK 1 JV Sylvania Northview JV West Allegheny JV
23 28-Dec-19 2:15 PM RINK 2 JV North Allegheny JV Medina JV
24 28-Dec-19 2:45 PM RINK 1 JV Pine Richland JV St Ignatius JV
25 28-Dec-19 5:15 PM RINK 2 VAR South Fayette Carrick
26 28-Dec-19 5:45 PM RINK 1 VAR Latrobe Shaler
27 28-Dec-19 7:00 PM RINK 2 VAR North Hills Baldwin
28 28-Dec-19 7:30 PM RINK 1 VAR Penn Trafford Sylvania Northview
29 28-Dec-19 8:45 PM RINK 2 VAR North Allegheny West Allegheny
30 28-Dec-19 9:15 PM RINK 1 VAR Medina Ringgold
SUNDAY
MEDAL ROUND
31 29-Dec-19 7:30 AM RINK 2 JV SEMI
32 29-Dec-19 7:45 AM RINK 1 JV SEMI
33 29-Dec-19 9:00 AM RINK 2 VAR SEMI
34 29-Dec-19 9:15 AM RINK 1 VAR SEMI

SUNDAY
35 29-Dec-19 2:00 PM RINK 1 JV FINAL
36 29-Dec-19 3:30 PM RINK 1 VAR FINAL

image

This Video chronicles the Western Pennsylvania – Penguins Cup from 1975 through 2018 ….the Championship of Western Pennsylvania High School Hockey

https://www.youtube.com/watch?v=hhB8vrs2GAk

image

This Video chronicles the Pennsylvania High School Hockey Championships from 1975 through 2018 ….the Championship of Pennsylvania High School Hockey

https://www.youtube.com/watch?v=0E9RcFJY-yA&t=19s

image

*Pennsylvania State Final and Penguins Cup Videos – *

Pennsylvania High School Hockey Championship Archives

http://www.teampages.com/organizations/4098/pages/175729

Penguins Cup High School Hockey Championship Archives

http://www.teampages.com/organizations/4098/pages/175730

image

Visit the NISS SIte with Complete HIstory of the Hoosier Cup
http://www.pahockey.net/clubs/6692

National Invitational Scholastic Showcase – Hoosier Cup
2020 Tournament Schedule Rink 1 = Lefty Smith 10/12/2019 13:22
Compton Ice Arena Rink 2 = Olympic Rink
Rink 3 = Ice Box
REVISED 09/01/19
GAME # DATE TIME RINK BRACKET HOME TEAM AWAY TEAM
PRELIMINARY ROUND
FRIDAY ANY REVISIONS OR CHANGES ARE IN RED
1 31-Jan-20 4:00 PM RINK 2 Dayton Cathedral Prep
2 31-Jan-20 4:15 PM RINK 1 Lake Central New Trier Green
3 31-Jan-20 5:45 PM RINK 2 Glenbrook South Culver Academy
4 31-Jan-20 6:00 PM RINK 1 Glenbrook North Penn
5 31-Jan-20 7:30 PM RINK 2 North Allegheny University School
6 31-Jan-20 7:45 PM RINK 1 York DeMatha Catholic
7 31-Jan-20 9:15 PM RINK 2 Edina St John Jesuit
8 31-Jan-20 9:30 PM RINK 1 Wayzata Medina
PRELIMINARY ROUND
SATURDAY
9 1-Feb-20 7:30 AM RINK 2 Penn North Allegheny
10 1-Feb-20 8:00 AM RINK 1 Cathedral Prep Glenbrook South
11 1-Feb-20 9:15 AM RINK 2 Culver Academy Dayton
12 1-Feb-20 9:45 AM RINK 1 University School Glenbrook North
OPEN 1-Feb-20 11:00 AM RINK 2 OPEN – ND SKATE
13 1-Feb-20 11:00 AM RINK 3 ICE BOX Medina DeMatha Catholic
14 1-Feb-20 11:30 AM RINK 1 York Wayzata
15 1-Feb-20 12:15 PM RINK 2 Edina Lake Central
16 1-Feb-20 1:15 PM RINK 1 New Trier Green St John Jesuit
OPEN 1-Feb-20 2:30 PM RINK 2 PUBLIC SKATE
17 1-Feb-20 3:45 PM RINK 1 North Allegheny Glenbrook North
18 1-Feb-20 4:30 PM RINK 2 University School Penn
19 1-Feb-20 5:30 PM RINK 1 Culver Academy Cathedral Prep
20 1-Feb-20 6:15 PM RINK 2 DeMatha Catholic Wayzata
21 1-Feb-20 7:15 PM RINK 1 Glenbrook South Dayton
22 1-Feb-20 8:00 PM RINK 2 Medina York
23 1-Feb-20 9:00 PM RINK 1 New Trier Green Edina
24 1-Feb-20 9:45 PM RINK 2 Lake Central St John Jesuit

SUNDAY
SCHEDULEMEDAL ROUND
SUNDAY
25 2-Feb-20 8:15 AM RINK 2 SEMI
26 2-Feb-20 8:30 AM RINK 1 SEMI

NOTE: BRACKET WINNER WITH MOST POINTS IN PRELIMINARY WILL BE HOME TEAM IN SEMI-FINALS
SUNDAY
27 2-Feb-20 1:15 PM RINK 1 FINAL

The document HCISSSCHED2020_F.xlsx was attached to this post.

Photo Albums